Ekonomi

Çalışma Bakanı Işıkhan’dan Asgari Ücret Açıklaması: “Asıl Amacımız Vatandaşımızı Enflasyona Mahkum Etmemek”

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan, “Asgari fiyatta temel amacımız alım gücünü düşürmek değil, Sayın Cumhurbaşkanımızın liderliğinde her zaman söylediğimiz gibi vatandaşlarımızın enflasyona maruz kalmasını önlemektir.”

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığının 2024 yılı bütçesi, Mesleki Yeterlilik Kurumunun bütçe, kesinhesap ve Sayıştay raporları ile Sosyal Güvenlik Kurumu ve Türkiye İş Kurumu Genel Müdürlüğünün Sayıştay raporları görüşüldü. AK Parti Samsun Milletvekili Mehmet Muş başkanlığında toplanan TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu. Bütçe görüşmelerinin ardından Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan, kurulda milletvekillerinin sorularını yanıtladı.

Asgari fiyatın kendileri için en temel konulardan biri olduğunu vurgulayan Bakan Işıkhan, şöyle konuştu:

“Bir ülkenin sosyal ve ekonomik durumu, geçim endeksleri, gerçekte ödenen fiyatların genel durumu ve yaşam standartları dikkate alınarak belirleniyor. Bu temel minimum fiyattır. Bunun üzerinde fiyatlar ödeyen iş adamlarına da şahit oldum. Elbette ‘bundan daha az ödeyenler var’ diyeceksiniz ama burada vicdan elbette çok değerli. Ancak özellikle baz fiyatta asıl amacımız alım gücünü düşürmek değil, Sayın Cumhurbaşkanımızın liderliğinde her zaman söylediğimiz gibi vatandaşlarımızı enflasyona maruz bırakmamaktır.”

Işıkhan, Türkiye’de taban ücretli çalışan oranının yüzde 51 olduğu yönündeki iddialara şöyle yanıt verdi:

“Bu verilerin nereden geldiğine çok şaşırdım. 16,4 milyon SSK çalışanınız varken, 6,6 milyon kişi asgari ücretli. Yani bazı milletvekillerimiz bu orana yüzde 50, 60, 70, neredeyse yüzde 100 diyecek. Bu oranlar yanlış. Bu nedenle asgari ücretle çalışan kardeşlerimizin oranının yüzde 40 olduğunu siz değerli heyetinizle paylaşmak istiyorum.”

hacilarhaber.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu