Haber

Çin, Ay’ın güney kutbunda su buzu aramak için Chang’e-7 misyonunu duyurdu

PEKİN, 23 Ocak (Xinhua) — Çinli uzay bilimciler, Ay’ın güney kutbu yakınındaki gölgeli krater tabanında su buzu arayacak olan Chang’e-7 ay gezgininin bilimsel hedeflerini ve kullanılacak araştırma yüklerini açıkladılar. aracın üzerine yerleştirildi.

Çin, Ay’ın uzak tarafından örnekler toplamak üzere Ay’a inecek Chang’e-6 gezicisini ve kaynak araştırması yapacak Chang’e-7 gezicisini 2024’ün ilk yarısında fırlatmayı planlıyor Ay’ın güney kutbunda, 2026 civarında.

Geçtiğimiz günlerde National Science Review dergisinde yayınlanan inceleme makalesinde, misyonun bilimsel hedefleri arasında ay toprağındaki su buzu ve uçucu bileşenler, ayın morfolojisi ve bileşimi, Ay’ın iç yapısı ve manyetik alanları, Ay’ın görünümü yer alıyor. güney kutbu, Dünya’nın manyetosferinin dış kenarı. ve plazma katmanı ve Ay-Dünya Çok Uzun Temel Hat İnterferometrisi alanlarında ölçüm deneyleri.

Chang’e-7’nin ana gezgini; Bir yörünge kaşifi, bir iniş aracı, bir gezici ve bir mini uçan keşif aracından oluşur. Makaleye göre iniş aracı, gezici ve mini uçan geziciyle birlikte Ay’ın güney kutbu yakınındaki kraterin aydınlık bölgesine inecek.

Ana keşif aracına yerleştirilecek araştırma yükleri arasında kameralar, radarlar, maden ve su analiz cihazları, spektrometreler, manyetometreler, sismograf ve uçucu madde dedektörü yer alıyor.

Chang’e-7 misyonu Ay’ın oluşumunu ve evrimini, uzay ortamını ve Ay’da bulunan kaynakların yerinde kullanımını incelemek için tasarlandı. Bu araştırmalar sayesinde gelecekte Ay’da uzun ömürlü bir araştırma istasyonu kurulmasına zemin hazırlanması planlanıyor.

haberakkus.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu