Yaşam

“Tarımda Dünya Markası Mustafakemalpaşa” gerçek oluyor

Sadece Bursa’nın değil Türkiye’nin en verimli tarım arazileri arasında yer alan Mustafakemalpaşa, üreticileri katma değeri yüksek alternatif ürünlerle buluşturmaya devam ediyor. “Tarımda Dünya Markası Mustafamalpaşa” hedefiyle bir ilke imza atan Belediye Başkanı Mehmet Kanar’ın özel çalışmalarıyla verimli topraklarla buluşan son ürün, lezzetini kayın ve söğüt ağaçlarından alan şifalı Kütük Mantarı oldu. .

Bereketli topraklarıyla öne çıkan Bursa’nın Mustafakemalpaşa ilçesinde, organik tarımın ilk meyvesi olan tomruk mantarını kayın ve söğüt ağaçlarının şifasıyla elde eden Kestelek Mahallesi sakinleri, diğer mahallelere de örnek oluyor. Önder Mehmet Kanar’ın desteğiyle başlatılan tomruk mantarı yetiştiricilerinin yoğun ilgisi üzerine 2 mahallede daha tomruk mantarı üretimine başlanacak.

Mustafakemalpaşa Belediyesi Tarım Hizmetleri Müdürlüğü tarafından 2 yıl önce başlatılan Kütük (İstiridye) Mantarı yetiştiriciliği gelişerek devam ediyor. Mustafakemalpaşa Belediyesi, Mustafakemalpaşa Halk Eğitim Merkezi tarafından sertifikalandırılan mantar üreticilerine ücretsiz tohum takviyesi sağlıyor. Kestelek İlçesi’nin ardından Yenice ve Çardakbelen İlçeleri de üretime geçerek gerçek tarım teknikleriyle yeni kazanç kapıları açacak.

Doğru tarım teknikleriyle üreticiyi her zaman destekleyen Önder Kanar, şöyle konuştu: “Doğru tarımla her zaman üreticimizin yanındayız. Kestelek İlçemizden sonra Yenice ve Çardakbelen İlçelerimiz de kendi mantarlarını üretmeye başlayacak. Tarım Hizmetleri Müdürlüğümüz Mantar Füzelerini teslim ederken Doğru tarım eğitimlerini vererek her zaman üreticimizin yanında olduklarını ifade ederek, “Bereketli topraklar şehri Mustafakemalpaşa’da gerçek tarımımız ve takviyelerimiz her zaman devam edecektir” dedi.

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu